Ny riksbibliotekarie och chef för KB
Regeringen har i dag utsett Karin Grönvall till riksbibliotekarie och chef för Kungliga biblioteket (KB). Karin Grönvall tillträder sin tjänst den 19 augusti.

Matilda Ernkrans och Karin Grönvall. Foto: Eric Eskilsson/KB
Karin Grönvall är i dag anställd som överbibliotekarie på Sveriges lantbruksuniversitet där hon varit anställd sedan 2015. Hon har en gedigen biblioteks- och chefsbakgrund bland annat som bibliotekschef vid Södertörns högskola och som avdelningschef vid Karolinska institutets universitetsbibliotek.
– Med hennes erfarenhet från flera högskolebibliotek är hon väl rustad för att ta Sveriges nationalbibliotek in i framtiden, säger Matilda Ernkrans, minister för högre utbildning och forskning.
Vill du ha fler nyheter från KB?
Under Prenumerera på Nytt från KB kan du välja de områden som intresserar dig. Du kan också följa oss på LinkedIn Länk till annan webbplats..