2012-02-16
Tre informations- och lånecentraler blir en
Beslut om lånecentralernas framtid
KB har beslutat att ersätta landets tre informations- och lånecentraler med en, och den ska ligga i Umeå. Beslutet fattades efter att KB:s nationella referensgrupp sagt ja till förslaget.
Effektivare resursanvändning
Beslutet innebär att informations- och lånecentralen i Umeå slås samman med Sveriges Depåbibliotek i Umeå och får utökat uppdrag. Samtidigt förstärks verksamheten vid Internationella biblioteket i Stockholm. Syftet med beslutet är att använda informations- och lånecentralernas resurser på ett mer effektivt sätt för att möta de svenska bibliotekens behov.
Nya uppdrag för Stockholm och Malmö
Beslutet innebär också att informations- och lånecentralerna i Stockholm och Malmö avvecklas. Som ersättning för informations- och lånecentralsuppdraget kommer Regionbibliotek Stockholm och Malmö stadsbibliotek att få nya uppdrag i linje med KB:s nationella uppdrag. Dessa processer sker succesivt och ska vara genomförda år 2016.
Senast uppdaterad:
2012-02-17
Innehållsansvar:
Christina Jönsson Adrial, e-post: fornamn.efternamn@kb.se