2010-07-29

En poet från Öland

Anna Rydstedt (1928–1994) hör inte till de mest kända svenska poeterna. Men hennes personarkiv finns i KB:s samlingar.

Anna Rydstedt föddes i en liten by på södra Öland. Hon ville bli präst, men svenska kyrkan tillät inte kvinnliga präster på den tiden. Hon kallade sin debutsamling för ”Bannlyst prästinna”. I allt gav hon ut åtta diktsamlingar.

Anna Rydstedts arkiv på KB innehåller brev, manuskript, pressklipp med mera. Det är ett roligt arkiv för där finns även kvitton, biljetter och små föremål som råkade ligga i hennes byrålådor när hon dog. Det blir som en ögonblicksbild.

Veckans Anna

Anna Rydstedt-sällskapet arbetar för att sprida hennes verk till en vidare krets. De har en överenskommelse med Ölandsbladet som varje lördag publicerar ”veckans Anna Rydstedt”. Nyligen ombads chefen för KB:s handskriftsavdelning Ingrid Svensson att välja sin favoritdikt ur Anna Rydstedts produktion. Detta är hennes val:

Hästen

Gråt inte, lilla hästen min.
Det skall bli bra.
Det skall bli bra,
när vi kommer till de lugna lunder.

Lilla hästen sova nu.
Lilla hästen vila sig
med ett täcke över sig i den svarta natten.
Kära hästen,
vatten finns och mat finns
för en liten häst,
bröd och socker likaså,
innan Ångest stiger över landen.

Lilla hästen min,
i kriget skall du aldrig ut,
till Polen blir du aldrig såld.
Där det kan bli krig,
dit blir du aldrig såld.

Aldrig i trångt lastrum
under vattenytan
över Östersjön skall du
till de tunga körslor.
Vi stannar här i de öländska lunder.

Ur diktsamlingen ”Genom nålsögat”, 1989

Innehållsansvar: Ingrid Svensson, e-post: fornamn.efternamn@kb.se

Besök Anna Rydstedt-sällskapet

Sveriges nationalbibliotek